Autyzm i umiejętności społeczne

Opublikowano 31 grudnia 2020


Łączność z dzieckiem

Od samego początku, kiedy dziecko jest głodne, ma mokro, jest mu niewygodnie lub po prostu chce zwrócić na siebie uwagę, płacze. Kiedy reagujemy i troszczymy się o ich potrzeby, uczą się, co jest potrzebne, aby zwrócić na siebie naszą uwagę. Kiedy nasze oczy spotykają się z ich oczami i uśmiechamy się, one odwzajemniają uśmiech. My się śmiejemy, a one się śmieją. Sięgają po nas, aby je przytulić. Podnosimy je i przytulamy. Kiedy zaczynają raczkować i chodzić, odwracają się, by spojrzeć na nas, by upewnić się, że tam jesteśmy, a potem wychodzą trochę dalej. Dla mnie ta społeczna więź między rodzicem a dzieckiem jest jak niewidzialna lina, która nas łączy. Im starsze i bardziej dojrzałe jest dziecko, tym dłuższa lina sięga, dając mu przestrzeń, której potrzebuje, by nawiązać zdrowe kontakty z innymi, wiedząc, że jest zakotwiczone, by wspierać je, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

U mojej córki Morgan zdiagnozowano autyzm w wieku 3,5 roku. Jednym ze znaczników, które pamiętam, była stopniowa utrata przez nią radości, jaką kiedyś czerpała z kontaktów z nami. Przestała nawiązywać kontakt wzrokowy. Nie chciała inicjować interakcji. Musieliśmy się bardzo starać, aby ją zaangażować. Gry i zajęcia, które kiedyś sprawiały jej tyle radości, zamieniły się w zadania mające na celu utrzymanie jej uwagi.

Autyzm zrywał każdą nić tej niewidzialnej więzi, która nas łączyła.

Funkcjonowanie społeczne

Upośledzenie funkcjonowania społecznego jest główną cechą zaburzeń ze spektrum autyzmu. Typowe deficyty umiejętności społecznych obejmują: inicjowanie interakcji, reagowanie na inicjacje innych, utrzymywanie kontaktu wzrokowego, dzielenie się radością, odczytywanie niewerbalnych sygnałów innych osób oraz przyjmowanie perspektywy innej osoby.

Umiejętności społeczne to umiejętności, których używamy do komunikowania się i interakcji ze sobą, zarówno werbalnie, jak i niewerbalnie, poprzez gesty i język ciała. W latach 50. w środowisku medycznym rozpowszechniła się teoria, że autyzm i schizofrenia są spowodowane przez "matki lodówki". Obwiniano matki, mówiąc, że brakuje im matczynego ciepła, którego potrzebowało ich dziecko. Wyobraź sobie poczucie winy, które nakładało się na rodzica, który robił wszystko, co mógł, aby dotrzeć do swojego dziecka. Ta teoria już dawno została obalona.

Obecnie wiadomo, że autyzm jest zaburzeniem neurologicznym. Ma on pewne korzenie genetyczne, jak również czynniki środowiskowe. Lęk i OCD (obsessive compulsive disorder) często towarzyszą autyzmowi. Szacuje się również, że 1/3 osób z autyzmem ma napady padaczkowe. Autyzm jest ukrytą niepełnosprawnością, ponieważ nie ma zewnętrznych cech fizycznych, które można zobaczyć.

Jeśli jesteś rodzicem, desperacko walczącym o połączenie ze swoim dzieckiem, mówię ci to wszystko, ponieważ chcę, abyś zrozumiał, że nie spowodowałeś tych zachowań. To jest stan chorobowy.

Autyzm może być bardzo izolującą niepełnosprawnością dla rodzin, ze względu na brak zrozumienia ze strony innych. Ważne jest, aby szukać wsparcia dla siebie i członków swojej rodziny w społeczności osób z autyzmem. Płaczcie razem. Uczcie się razem. Dziel się i świętuj osiągnięciami swojego dziecka. Śmiejcie się. Oddychaj. Dbaj o siebie, psychicznie i fizycznie, abyś mógł nadal pomagać swojemu dziecku w osiąganiu jak najlepszych wyników.

Zrozumienie różnych punktów widzenia

Oto kilka informacji, które pomogły mi lepiej zrozumieć moją córkę i jej perspektywę, jako osoby ze spektrum autyzmu. Morgan nie jest w stanie zrozumieć perspektywy innych ludzi. Nie rozumie, że inni ludzie mają swoje własne plany, myśli, emocje i perspektywy. Zakłada, że jeśli ona jest szczęśliwa, to i świat powinien być szczęśliwy. Nazywa się to "ślepotą umysłu"¹. Jednocześnie oczekuje, że będziesz wiedział, o czym ona myśli. Uważa, że nie powinna mówić ci, czego chce. Ponieważ ona wie, uważa, że ty też powinieneś wiedzieć. Dowiedz się więcej o "teorii umysłu"¹, aby lepiej to zrozumieć. Autyzm uniemożliwia Morgan dostęp do jej słów, kiedy jest zdenerwowana. Nieumiejętność czytania w jej myślach powoduje ogromną frustrację u nas obojga. Pomogło mi to zrozumieć, jak trudne musi być życie dzieci niewerbalnych i ich rodzin. 1

Czasami trudno jest rozróżnić, co jest niepełnosprawnością, a co zwykłym, starym, złym zachowaniem.

Historie społeczne

Zawsze stawiamy Morgan przed wyzwaniem, aby była jak najlepsza. Wiek i dojrzałość pomogły jej być bardziej elastyczną. Jednym z najlepszych narzędzi, jakie dano nam, by pomóc jej zrozumieć właściwe zachowanie, są "historie społeczne"². Jest to krótka historia, napisana w pierwszej osobie, dotycząca konkretnej sytuacji. Opowiada o tym, co poszło nie tak. Sugeruje lepszy sposób postępowania, który przyniesie pozytywne skutki. Ostatnio Morgan bardzo się zdenerwowała, ponieważ musiała na coś czekać. Jedną z rzeczy, które zawsze mówi po wybuchu, jest: "Chciałam to tylko naprawić". Na jej obronę powiem, że rok 2020 był ciężkim rokiem czekania dla nas wszystkich. Oto przykład historii społecznej, którą napisaliśmy, aby pomóc jej czekać na rzeczy w odpowiedni sposób. Ważne jest, aby zobaczyła tę historię i przeczytała ją na głos. Po zrobieniu tego, była w stanie zobaczyć rozwiązanie i uspokoić się. 2

Mogę poczekać Szczęśliwy

Czasami, kiedy muszę czekać, jestem smutny.

Każdy musi czasem poczekać.

Jeśli się złoszczę i wypowiadam gniewne słowa, wszyscy się złoszczą.

Nic nie dostaję.

Ale jeśli będę miły i będę grzecznie czekał,

Wszyscy są uprzejmi i pracują razem, aby to naprawić.

I jesteśmy szczęśliwi.

Mogę czekać i być szczęśliwa.

Jednym z powodów, dla których historyjki społeczne działają tak dobrze, jest to, że dają jasne rozwiązanie konkretnej sytuacji. Naszym dzieciom może być trudno uogólniać lekcje społeczne. Pamiętaj, że większość dzieci uczy się umiejętności społecznych w sposób naturalny. Zaczyna się to od płaczu niemowlęcia. Kiedy dzieci chodzą do szkoły i bawią się z przyjaciółmi, presja rówieśników odgrywa rolę, pomagając im poznać, jakie zachowania są akceptowalne, a jakie nie.

Ponieważ dzieci ze spektrum autyzmu nie odbierają naturalnie tych społecznych wskazówek, potrzebują dodatkowego wsparcia, aby zrozumieć, czego oczekują przyjaciele.

Niedawno matka ośmioletniego chłopca poprosiła mnie o kilka sugestii, jak pomóc swojemu synowi. Chce mieć przyjaciół, ale bardzo trudno jest mu się bawić, kiedy inni nie przestrzegają jego zasad. Wiąże się to z tą "ślepotą umysłu", o której wspomniałam wcześniej. Nie rozumie, że jego przyjaciele mają swoje własne plany i pomysły. Jego sztywna postawa odpycha przyjaciół. Zaproponowałam mu historię społeczną, która może pomóc mu wysłuchać pomysłów przyjaciół. To daje mu jasny powód, aby dać kolegom szansę. Mam nadzieję, że pomoże mu to być bardziej elastycznym, tak aby mógł zacząć splatać razem liny łączące, które budują relacje. Oto przykład, jak historia społeczna może pomóc:

Więcej niż jedna właściwa droga

W naszym mieście jest wiele dróg.

Jeśli jedna droga jest zamknięta, mogę pojechać inną drogą, aby dostać się do mojego ulubionego miejsca.

Jest więcej niż jedna właściwa droga, aby tam dotrzeć.

Kiedy wybieram nowe drogi, widzę nowe rzeczy.

Chcę, aby moi przyjaciele grali w moje gry według moich zasad.

Czasami moi przyjaciele chcą grać po swojemu.

Jeśli będziemy się zmieniać, mogę zobaczyć nowe sposoby zabawy.

Jest więcej niż jeden właściwy sposób gry.

Umiejętności społeczne wymagają uczenia się przez całe życie. Wspaniałą rzeczą w nauczaniu jest to, jak wiele uczymy się sami po drodze. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że błędy będą popełniane. Ale jak powiedziałaby Morgan: "Zawsze możemy spróbować jeszcze raz". Razem możemy to "naprawić".


Related Posts


Komentarze zostały zamknięte dla tego stanowiska.